Místo: město Terezín, okres Litoměřice
Typ: multifunkční eko-centrum
Fáze: architektonicko-urbanistická studie
Rok: 2009-2010
Terezín má velmi jedinečnou historii. Byl založen jako pevnostní město, sloužící k obraně území Českého království na konci 18. století. Od počátku sloužila pevnost k obraně a kontrole hlavních přístupových tras to země. Nicméně tyto hlavní cíle nebyly nikdy zcela
naplněny. Během válek bylo město často využíváno jako vezení a v době 2. světové války jako koncentrační tábor a ghetto pro židovské obyvatelstvo. Po válce zůstal Terezín nadále místem s trvalou vojenskou posádkou, která opustila město až v průběhu devadesátých let.
V současnosti připomíná Terezín spíš místo duchů. Jsou zde umístěny expozice přitahující
turisty z celého světa, připomínající předchozí smutnou historii města. Bohužel město jako
takové v současné době nefunguje správně, nežije. Hlavní myšlenkou regenerace bylo využít a zpřístupnit fortifikační systém obklopující zástavbu. Z urbanistického hlediska tedy najít vhodné nové využití opuštěných objektů kasáren, bastionů a soustředit do nich občanskou vybavenost, ubytovací kapacity, výstavní vzdělávací prostory sloužící pro kulturně-ekologické osvětu návštěvníků i obyvatel. Tyto prostory jsou v rámci pevnostního systému mezi sebou vzájemně propojeny sítí lávek a tras, jež jsou rozděleny do několika tematicky orientovaných okruhů vztahujících se k odkazu Terezína: vojenská pevnost, pietní místo osudů lidí, příroda a krajina Českého Středohoří, voda v Polabí. Koncept návrhu je doplněn novostavbou, ústředním objektem – pavilónem expozic, počátečním bodem všech okruhů. Celý komplex lehkých lávek, mostků a cest křížících napříč hradby a příkopy připomíná pavučinu obklopující p e v n o s t n í s y s t é m .